Szukaj odpowiedzi

Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.


Notice: Undefined variable: tribact in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 11

Start » Prawo cywilne » Spadki » Dziedziczenie testamentowe

Prawo cywilne - Spadki - Dziedziczenie testamentowe

2006-08-29

Dziedziczenie na podstawie testamentu przez osobę niespokrewnioną ze spadkodawcą

Pytanie

Dysponuję testamentem notarialnym, w którym zmarły ustanawia mnie swoim jedynym spadkobiercą. Zmarły posiadał tez syna, który w testamencie nie był uwzględniony.
Kto ma pierwszeństwo przy nabyciu spadku? Jak należy rozwiązać ten problem i w jakim czasie. Obecnie upływa 3 rok od śmierci.

Odpowiedź

Dziedziczenie na podstawie testamentu co do zasady wyprzedza dziedziczenie na podstawie ustawy (czyli przez określony krąg krewnych). Zatem w tej konkretnie sytuacji spadek odziedziczy w całości osoba powołana do dziedziczenia w testamencie. W związku z faktem, iż testament sporządzony został w formie aktu notarialnego – należy domniemać, że jest on ważny i nie nosi wad uniemożliwiających jego wykonanie.
Jednakże fakt, że spadkodawca miał syna, którego do dziedziczenia spadku nie powołał, nie pozostaje bez znaczenia. Zstępnym (dzieciom, wnukom itd.), małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy należy się bowiem zachowek, w wysokości połowy przysługującego mu udziału spadkowego bądź 2/3, gdy jest małoletni lub trwałe niezdolny do pracy.
Zatem w przedmiotowej sytuacji – przy założeniu, że spadkodawca pozostawił tylko jednego spadkobiercę ustawowego, należy przyjąć, że w razie braku testamentu dziedziczyłby on cały spadek. Zatem należny mu zachowek wyniesie połowę spadku, o ile nie jest małoletni bądź trwawle niezdolny do pracy.
Zachowek ma charakter roszczenia, zatem spadkobierca testamentowy nie ma obowiązku jego wypłaty z własnej inicjatywy, bez wezwania uprawnionego do zachowku. Ponadto roszczenie o zachowek przedawnia się z upływem trzech lat od ogłoszenia testamentów.
Należy jeszcze zwrócić uwagę, iż na poczet zachowku zalicza się darowizny uczynione przez spadkodawcę na rzecz uprawnionego do zachowku.
Nie nabywa prawa do zachowku ten kto został przez spadkodawcę w testamencie wydziedziczony, przy czym do wydziedziczenia może dojść tylko na podstawie jednej z konkretnych przyczyn, która powinna być wykazana w testamencie. Są nimi:
uporczywe postępowanie wbrew woli spadkodawcy w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego,
dopuszczenie się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci,
uporczywe nie dopełnianie względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Celem stwierdzenia nabycia spadku należy złożyć do sądu rejonowego wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym, z zaznaczeniem, że pozostawił on po sobie testament. Do wniosku dołączyć należy oryginał testamentu.

Słowa kluczowe

testament · zachowek · dziedziczenie ustawowe · stwierdzenie nabycia spadku ·

drukuj


Notice: Undefined variable: allowtrib in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 120