Szukaj odpowiedzi

Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.


Notice: Undefined variable: tribact in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 11

Start » Prawo rodzinne » Akta stanu cywilnego » Zmiana imion i nazwisk

Prawo rodzinne - Akta stanu cywilnego - Zmiana imion i nazwisk

2006-09-21

Podstawy zmiany nazwiska w trakcie trwania małżeństwa

Pytanie

Zawarłam związek małżeński i przyjęłam nazwisko łączone, takie też nazwisko nosić ma nasze wspólne dziecko. Jednakże okazało się iż moje "nowe" nazwisko jest dla mnie bardzo kłopotliwe.
Czy istnieje możliwość w trakcie trwania małżeństwa powrotu do nazwiska panieńskiego (jeśli tak gdzie należy złożyć dokumenty), i co wtedy z nazwiskiem przyszłego dziecka - czy będzie trzeba zmienić oświadczenie i dziecko będzie musiało nosić nazwisko moje bądź męża?

Odpowiedź

W takiej sytuacji zmiana nazwiska może być dokonana jedynie na drodze administracyjnej w postępowaniu przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Odbywa się to na podstawie przepisów ustawy o zmianie imion i nazwisk.
Jednakże przepisy tej ustawy przewidują pewne ograniczenia, ponieważ pozwalają na zmianę nazwiska tylko z ważnych względów. Ustawa jako ważne względy przykładowo wymienia sytuacje, gdy osoba wnioskodawca nosi nazwisko ośmieszające, nielicujące z godnością człowieka, o brzmieniu niepolskim, posiadające formę imienia.
Ponadto za ważny wzgląd uważana jest sytuacja, gdy dana osoba chce zmienić nazwisko na takie, którego w praktyce używa, bądź powraca do nazwiska, które zostało wcześniej zmienione. Oczywiście okoliczności te wymienione są przykładowo, a generalną zasadą jest możliwość zmiany nazwiska, gdy przemawiają za tym ważne względy – chociażby sytuacja, gdy dwuczłonowe nazwisko jest zbyt długie, co powoduje trudności z wypełnianiem szeregu formularzy.
Zatem będzie mogła Pani motywować wniosek o zmianę nazwiska chęcią powrotu do nazwiska poprzedniego
Co się zaś tyczy Państwa przyszłych dzieci, to polskie prawo nie przewiduje możliwości zmiany oświadczenia o nazwisku dzieci złożonego przy zawieraniu małżeństwa i wpisanego do aktu małżeństwa.
Możliwa jest jednak zmiana nazwiska dziecka już urodzonego, w sposób opisany powyżej (z ważnych względów). Konieczna do tego jest jednak zgoda obojga rodziców. Gdy jeden z nich zgody takiej nie wyrazi, drugi rodzić może zwrócić się do sądu opiekuńczego o wyrażenie takiej zgody.
Wniosek o zmianę nazwiska powinien być skierowany do kierownika urzędu stanu cywilnego.

Słowa kluczowe

zmiana nazwiska · nazwisko dziecka · nazwisko ·

drukuj


Notice: Undefined variable: allowtrib in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 120